Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Gam ve akor uyumu nasıl olmalıdır?
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağustos 2006 13:31 
Üye

arkadaşlar ben belli bir süre ders aldım gamları minör majör çıkarttım pentantonik minörlerinide çıkardım bunları ezberlemeye çalışıyorum şimdi ise ne yapacağımı şaşırdım

Örn: mi akoru basıyor ritim gitar bende mi minör gamından girip solomu atacağım uyumlu ses olarak mi yada solden gireceğim gama ama böyle yapsamda yine bi uyumsuzluk oluyor gibi yardımcı olurmusunuz ve bir soru daha akor değiştikçe gamlarda değişecek mi?

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağustos 2006 18:57 
Üye

Senin aklını da, kendi aklımı da karıştırmadan bir cevap vermeye çalışayım :P

Şimdi, ritm gitar Mi akoru basıyor yazmışsın. Mi powerchord "E 5" demek istediğini varsayıyorum, ya da Mi minör "E min". Dolayısıyla çaldığın parça Mi minör tonunda.

yani

Mi Fa# Sol La Si Do Re Mi sesleri kullanılıyor.

En basit açıklama ile, yukarıdaki sesleri solo içinde kullandığın takdirde sorun yok.

Parça Mi minör tonundan çıkmadığı sürece, yani E-, F#-5, G, A-, B-, C, D akorları ya da bunların varyasyonları kullanıldığı sürece, Mi minör gamı üzerinde istediğini yapabilirsin.

(Bunları, çalınan alt yapının asla tondan çıkmadığını varsayarak yazdım)

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağustos 2006 20:17 
Üye

Ya modülasyon yaparsak Satriani misali ;) E minörden farklı bir olaya atlarsak ;) Orada da 12 ton kuralı mı devreye giriyor?

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağustos 2006 22:04 
Öğretim Üyesi

Arkadaşlar powerchord yapısı tam akoru oluşturmadığı için bunun üstünde powerchordları kullanark konuşmak yanlış olur. Powerchord dediğimiz sadece aralıktır(5li aralık genelde). Akor ve gam uyumu için akorları yani en az 3 sesden oluşam ve aynı anda tınlayan armonik yapıları ele almamız gerekli. Bir kadans üzerine solo atmmak için öncelikle solo atmak istediğiniz akorun derecesine,substitionlarına ve arızlarına bakmak gereklidir.

Genelde Jazz Armonisi üzerinde durucak olursak, bazı klişe biçimler vardır, eğer akor 9 lu ise ve 4. dominant veya 3minor/2 bemol minor derecelerde ise o akorun 5. derecesinden melodik minor atılır gibi klişeler yada işte #5/#5#9 akoruna her dereceden whole-tone solo gibi.

Küçük bi örnek vericem, La minor - Re minor - Mi Major şeklinde devam eden bi parça düşünün. buna solo atıcaz bakıyoruz la minor arızasız, re minor arızasız, mi major de sol# var hemen anlıyoruz ki solomuza sol# eklememiz gerekir, sol# eklediğimiz zaman kullanmamız gereken gam ise la harmonik minor olur. Fakat bu kadansı şu hale getirsek la minor 7, re min/maj7,mi maj9 bu sefer kullanmamız gerekenn la lydian modu olacaktır. Tabi burada isteyen re nin üzerine melodik minor de kurabilir, alternatifler oldukça çoğaltılabilir jazz armonisi için.

William leavitt in modern method for guitar 3 adlı kitabunda akor ve gam uyumu diye bi bölüm var orayı incelemenizi tavsiye ederim ama 1. ve 2. kitabı bitirip öyle gelin 3'e. :)

Saygılar....

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Ağustos 2006 23:17 
Üye

[quote="Courjan"]Senin aklını da, kendi aklımı da karıştırmadan bir

En basit açıklama ile, yukarıdaki sesleri solo içinde kullandığın takdirde sorun yok.

Parça Mi minör tonundan çıkmadığı sürece, yani E-, F#-5, G, A-, B-, C, D akorları ya da bunların varyasyonları kullanıldığı sürece, Mi minör gamı üzerinde istediğini yapabilirsin.

yanlız duruşlara ve başlangıçlara dikkat etmen lazım.nota ona dahil olsa bile istediğinle başlayıp istediğin notayla bitiremezsin kulak meselesi.ses kulağına kötü gelmediği sürece kullan.bu arada müzik bilgim pek yok ama bazen dışarı sesleride kullanmak lazım.

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 1 Eylül 2006 13:17 
Üye

Şöylede diyebilirmiyiz..parça miminör gam..rtim gitar Em Am Bm Cm rahatlıkla bu akorları kullanırken gerek Em nör gamda solo çalınır..ayrıcabu gamın majörü olan sol majör gamınıda işin içine katarsak ...o halde rtim gitarcımız bu seferde G
Cm Dm Em akorlarını da atarak ortaya iyibir sound çıkacağını düşünüyorum..ne dersiniz..

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 3 Eylül 2006 14:28 
Üye

EMrockH yazdı:
Courjan yazdı:
Senin aklını da, kendi aklımı da karıştırmadan bir

yanlız duruşlara ve başlangıçlara dikkat etmen lazım.nota ona dahil olsa bile istediğinle başlayıp istediğin notayla bitiremezsin kulak meselesi.ses kulağına kötü gelmediği sürece kullan.bu arada müzik bilgim pek yok ama bazen dışarı sesleride kullanmak lazım.

tamamdır bende aynı bu şekilde giriyorum soloya mi yada destekleyici sesi solden giriyorum yada re(bend) ile giriyorum o da mi oluyor ;)

Başa Dön

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 13 Eylül 2006 18:02 
Üye

çok güzel bir muzikalite söyleşisi..teşekkürler..Peki şunuda anlamak istiyorum Mi minör gam 12 perde veya birinci pozisyondan kalın mi den başlayıp ince mi de sonlandırdığımızda iki oktav yol alıyoruz ara vermeden majörü olan sol majöre inip ordanda geriye doğru ilerleyip altıncı tel kalın miye geldiğimizde yine iki oktav solmajör ve tekrar ordan devam edip mi minöre bağlantı yapıp bitirdiğimizde yine ıki okta solmajör ve final olan miminörde yani kalın altıncı tel olan mi telinde bitirdiğimizde de yine iki oktav mi minör gam çalsak toplam 4 oktav mi minör 4 oktavda sol majör gam çalmış olduk..böyle yapsak ne olur..daha açıkçası doğaçlama yapsak olurmu diyorum.saygılar

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: